Komputer to poważny konkurent

Komputer to poważny konkurent

Ostatnie badania pokazują, że komputer to nasz poważny konkurent na rynku pracy  

Ubezpieczenia, samochody lub całe fabryki – nasz świat staje się cyfrowy i sieciowy. A wraz z nim nasza praca. Ale co to oznacza dla samej pracy? Niemieccy naukowcy z Federalnej Agencji Zatrudnienia zastanawiali się, jak łatwo można zastąpić niektóre stanowiska pracy komputerami.

Czy komputer będzie używany w kasie supermarketu w przyszłości? Z technicznego punktu widzenia nie byłoby to dzisiaj problemem. Dlatego sprzedawcy znajdują się na liście zawodów, które pewnego dnia mogą zostać wyeliminowane przez cyfryzację. Wśród niewykwalifikowanych pracowników ryzyko jest jeszcze większe, mówi niemiecki badacz rynku Per Kropp: „To nie znaczy, że zawody zanikają. Oznacza to, że zawody będą zmieniać swój charakter. Pracownicy będą musieli dostosować się do zachodzących na rynku pracy zmian technologicznych”.

Jak łatwo zadania wykonywane przez człowieka mogą zostać przejęte przez komputery lub roboty w Niemczech, według badań zależy to od określonego Landu.

Czy digitalizacja niszczy miejsca pracy? Niektórzy badacze twierdzą, że tak. Inni zakładają, że podczas likwidacji miejsc pracy pojawiają się również nowe. Jednym z tych optymistów jest Reinhard Schröter z Izby Przemysłowo-Handlowej Halle-Dessau. „Cyfryzacja, podobnie jak wzrost innowacyjności w ciągu ostatnich 150 lat, wiąże się zarówno z szansami, jak i ryzykiem. Ale widzę przede wszystkim szansę, która powstaje, ponieważ można wdrażać nowe modele biznesowe. A przewaga klienta rośnie. ”

Kto się odważy, wygrywa

IHK doradza szczególnie mniejszym firmom, w jaki sposób mogą same kształtować cyfryzację.

Bardzo ważny punkt: kwalifikacje i dalsze szkolenia. A także czas reakcji – dodał profesor ekonomii i rektor w HHL Leipzig Andreas Pinkwart.

Firmy i przedsiębiorstwa, które nie nadążają za cyfryzacją: „Będą tracić konkurencyjność i mogą nawet zniknąć z rynku wraz ze swoimi produktami. Dlatego w dobie cyfryzacji istnieje tylko jeden czynnik sukcesu: szybko reaguj i bądź odważny w swoich decyzjach! ”

Nawiasem mówiąc, w jednym z sektorów o największej liczbie pracowników w Niemczech digitalizacja również nie będzie odgrywać roli w przyszłości: roboty lub komputery nie są alternatywą w domach opieki lub szpitalach. Ryzyko dla tych miejsc pracy jest uważane przez zawodowego badacza Per Kroppa za niskie. Podobnie jest w dziedzinie edukacji. Jednak zasoby ludzkie można zastąpić w wielu innych miejscach. I tutaj, każda praca, którą mogą wykonywać komputery lub roboty w końcu zostanie przejęta.

 

Źródło: https://www.mdr.de/nachrichten/wirtschaft/inland/digitalisierung-arbeitsmarkt-100.html